Пажитник (або хельба, шамбала, чаман, фенугрек, грецьке сіно, верблюжа трава) - трав'яниста однорічна рослина з сімейства бобових. За смаком сире насіння пажитника нагадує селеру, а після сушіння набуває грибного аромату.
Читай также: Покращуємо здоров'я за допомогою лимона
Пажитник широко застосовується в медицині, косметології та кулінарії. На Близькому Сході, в Індії, а також в країнах північної Африки пажитник використовують для виготовлення цілющого зілля.
У складі рослини знаходяться вітаміни А, С, В, РР, ефірні масла, харчові волокна, флавоноїди, різні макро- і мікроелементи (фосфор, цинк, мідь, залізо, калій, кальцій і марганець). Вживають насіння пажитника, як у вигляді порошку, так і в складі спеціальних лікувальних відварів.
Регулярне вживання пажитника позитивно впливає на діяльність шлунково-кишково тракту: усуваються запори та діарея, нормалізується обмін речовин. Пажитник має протизапальну та регенеруючу дію.
Читай также: Як повернути волоссю здоров'я після зими: важливі поради
Він допомагає при хворобах дихальних шляхів, нирок, печінки, застудних захворюваннях (грип і ГРВІ). Завдяки полісахаридам, які містяться в рослині, знижується рівень холестерину в крові. Насіння пажитника рекомендують вживати тим людям, які страждають від цукрового діабету і безсоння.
Вживання цієї рослини також ефективно в період лактації, тому що стимулюється вироблення молока. У косметичних цілях з пажитника роблять лікувальні шампуні, гелі та бальзами.
Як і будь-який інший продукт, пажитник може викликати побічні реакції: